GAZİ ALEMDAR GEMİSİ

Gazi Alemdar Gemisi anısına PTT Filateli Servisi tarafından bastırılan özel zarflar, PTT Karadeniz Ereğli Şubesi ile tüm Türkiye’de aynı anda satışa çıkarıldı. 
Gazi Alemdar Gemisi’nin İstiklal Madalyası ile onurlandırılması temennisinde bulunulan mektuplar hazırlanan özel zarflarla Cumhurbaşkanı Erdoğan ve milletvekillerine gönderildi.
Gazi Alemdar Gemisi, Kurtuluş Savaşı’nda Kuvayi Milliyeye”ye katılmış ve Ereğli açıklarında Fransız savaş gemisi ile gerçekleşen ilk ve tek deniz savaşı ve deniz zaferini kazanmış gazi gemidir.
Bu savaşta serdümen Recep Kahya şehit olmuş, Ereğli de Kurtuluş Savaşı’nda kendisini düşman işgalinden kurtaran ilk ilçe ünvanını almıştır.

*

Gazi Alemdar Gemisi’ne İstiklal Madalyası verilmesine ilişkin CHP Milletvekili Ünal Demirtaş tarafından hazırlanan ve CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Ak Parti milletvekilleri Polat Türkmen, Hamdi Uçar ve Ahmet Çolakoğlu tarafından imzalalanarak TBMM Başkanlığına sunulan yasa teklifi aradan yaklaşık bir yol geçmesine rağmen halen TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmedi.
Pandemi süreci, TBMM’nin tatile girmesi, yoğun Meclis görüşmeleri arasında bugüne değin gündeme gelmeyen yasa teklifinin, Gazi Alemdar Gemisi anısına bastırılan özel zarfların ve Milli Mücadele’de büyük kahramanlık gösteren gazi gemimize İstiklal Madalyası verilmesine ilişkin taleplerin Sayın Cumhurbaşkanımıza ve 600 milletvekiline ulaşması ile hız kazanacağına inanıyoruz.
Zonguldak ve Ereğli, TBMM’den bu haberi bekliyor.

EKMEKLİK UNDA ANORMAL ARTIŞ

Bilindiği gibi, birçok gıda maddesi üzerindeki spekülatif artışlar vatandaşlarımızın zor günler geçirmesine neden oluyor.
Bu arada, sofralarımızın baştacı ekmeğe de zam üstüne zam geliyor.
Yaklaşık 6 ay önce 1.5 TL’den 2 TL’ye çıkan, daha sonra gramajının 30 gram düşürülerek yeniden ayarlama yapılan ekmek fiyatının, önümüzdeki 10-15 gün içinde gramajının 20 ( 50-30 : 20 ) gram arttırılarak, 250 gram ekmeğin 3 TL’ye çıkması kuvvetle muhtemeldir.
Ekmeklik un fiyatlarındaki anormal artışlar nedeniyle fırın işletmecileri feveran ederken, tüketiciler de ekmekteki fiyat artışları nedeniyle ne yapacağını şaşırmış durumda…
Özetle sofralarımızın vazgeçilmezi ekmek, yaklaşık 6 aylık süre içinde yüzde 100 zamlanmış olacak.
Aslında fırın işletmecileri sık sık zam talep etmekten hoşnut değil, ancak yaklaşık bir ay önce 230 TL’ye aldıkları ekmeklik unun 300 TL’nin üzerine çıkması, işletmecilerin haklı nedenlerinden birini oluşturuyor.
Un fiyatlarında bu kadar süre içinde, bu kadar yüksek artışların meydana gelmesi, birilerinin “ekmeğimizle oynadığını” gösteriyor.
Bunun ithalatla, enflasyonla, şunla bunla izahı mümkün değil…
15 günde bir çuval unda 100 TL’lik artış olmaz…
Dolayısı ile ilgili mercilerin bu konuda detaylı bir araştırma yapmasında fayda var.
Ki, unumuzla, ekmeğimizle oynayanlar varsa eğer, yanlarına kalmasın.

*
Zonguldak Fırıncılar Odası’nın zam talebi, Zonguldak Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği’nce değerlendirildi, yaklaşık 10 gün önce ekmek fiyatının sabit tutularak gramajının 230 gramdan 200 grama düşürülmesine karar verildi, uygulama başlatıldı.
Ancak, bu karar verildiği sırada 230 TL civarında seyreden ekmeklik un fiyatı, bir anda 300 TL’nin üzerine çıktı.
Fırın işletmecileri yeniden zam talebinde bulundu.
Fırıncılar Odası, 250 gram ekmeğin 3 TL’den satılmasına karar verilmesini istiyor.
Elbette bu konuda yetkili merci, ZESOB Başkanlığı ama, eğer talep edildiği şekilde gerçekleşirse, bir hafta-10 gün önce 30 gram düşürüldüğünden, gramajda 20 gram, fiyatta ise 1 TL’lik bir artış meydana gelmiş olacak.
Fırın işletmecileri belki maliyetleri kurtacacak ama, halkımızı daha zor günler bekliyor galiba…
Erhan ÇAKMAK

YORUM EKLE

banner261

banner300

banner301

banner313

banner266

banner297

banner94

banner31

banner299

banner303

banner314