Zonguldak Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (ZESOB) Başkanı Muharrem Coşkun, Yeni Adım’ın sorularını yanıtladı. 

Şehir ve esnaf sorunlarına ilişkin sorularımızı yanıtlayan Coşkun, Vali Tutulmaz’ın medya kuruluşlarımızı ziyareti sırasında yaptığı açıklamaları değerlendirirken, “ Sayın Valimizin görüşlerine ve tespitlerini yüzde yüz katılıyorum. Zihniyet değişikliği esastır. Zonguldak sanayi ve hizmet (turizm) sektörlerinde çok seçenekli bir il olmayı hedef haline getirmelidir. Sayın Valimizin açıklamalarına gözüm kapalı imza atarım” şeklinde konuştu.

ZESOB Başkanı Muharrem Coşkun’un açıklamalarından satırbaşları :

REEL SEKTÖR, KALİFİYE ELEMAN

Zonguldak’ta geleneksel statükocu anlayıştan vazgeçmek gerekiyor. Üretmeden tüketmek olmaz, Sektörel çeşitliliği sağlayacak yatırımların özel sektör eliyle yapılması gerekiyor.

İlimizde reel sektör bakımından, endüstri üretimi bakımından umut verici gelişmeler var. Özellikle Çaycuma bölgesindeki yatırımlar dikkat çekiyor.

Yine ilimizde MAKZON gibi projelerin tüm kesimler tarafından desteklenmesi gerekiyor. MAKZON, çevre sağlığına zarar vermeyecek şekilde oluşturulması planlanan ve sanayi kampleksidir, Ankara’daki OSTİM örneği gibi  sanayide işi olanan adres olarak göreceği bir kuruluş.

Zonguldak’ta bir yandan yeni fabrikalar kurulurken, bir yandan da kalifiye eleman yetiştirilmesi gerekiyor. Birliğimize bağlı İşletmelerüstü Eğitim Merkezi bu konuda öncülük görevini üstlenmiş durumdadır.

33 personelin istihdam edildiği atölyelerimizde bir yandan üretim yapılırken, bir yandan da mesleki eğitimler veriliyor. Bunlardan bazıları iş garantili eğitimlerdir. İşsizliğin tek çözümü yeni yatırımlarla birlikte kalifiye eleman yetiştirmektir.

TURİZM POTANSİYELİMİZ VAR

Zonguldak’ta turizm potansiyeli var ve mutlaka değerlendirilmesi gerekiyor.

Sayın Valimizin de işaret ettiği gibi  madencilik turizmi, mağara turizmi, doğa turizmi ilimiz için değerlendirilebilecek turizm alanları olarak görülmelidir.

Bu alanda turistik tesis ihtiyacının mutlaka giderilmesi, turizm altyapısın buna göre oluşturulması gerekiyor. 

Sadece mağara turizminden bütçe gelirlerinin önemli bir kısmını sağlayan ülkeler var. Zonguldak mağaraları turizm yönünden değer taşıyan mağaralardır ve mutlaka altyapı destekleri ile işletmeye açılmaları gerekmektedir.

PANDEMİNİN ŞAKASI YOK

Pandemi sürecinde esnaf ve sanatkarlarımız büyük sıkıntılarla karşılaştı. Biz bu sıkıntıları raporlar halinde TESK Genel Merkezimize sunuyoruz. Bazen telekonferans yöntemi ile sorunları aktarıyoruz. Genel Merkezimiz de ilgili bakanlıklar ve Hükümet nezdinde girişimlerde bulunuyor. Devletimiz bütçe olanakları dahilinde çeşitli destekler veriyor.

Biz, esnaf temsilcileri olarak, özellikle pandemi sürecinde tamamen kapalı kalan kahvehane, kantin ve benzeri işletmelere daha fazla destek verilmesi ve kapalı oldukları süreler için BağKur primlerinden muaf tutulmaları talep ediyoruz. Pandemi nedeniyle ödenemeyen kredilerin faizsiz  olarak ötelenmesi de taleplerimiz arasında yer alıyor.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2021, 15:31
YORUM EKLE

banner302

banner261

banner301

banner300

banner266

banner297

banner94

banner31

banner44

banner303

banner299

banner114