Tiyatrosuz Bir Dünya Tiyatrolar Günü

Tiyatrosuz Bir Dünya Tiyatrolar Günü

Tiyatrosuz Bir Dünya Tiyatrolar Günü

CHP Zonguldak Kültür Sanattan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Ali Arslan, pandemi sebebiyle tiyatro dünyasının yok olma tehdidi ile karşı karşıya bulunduğunu söyledi.

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde açıklama yapan Ali Arslan, tiyatrocuların Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da desteği olmadığı için tamamen tükendiğini kaydetti.
Ali Arslan, Pandemide tamamen kapanan iş yapamayan tiyatroların borçsuz olmasının mümkün olmamasına rağmen yinede destek için tiyatroların vergi ve SGK borcu olmaması şartı konulduğuna dikkat çekti.

CHP Zonguldak Kültür Sanattan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Ali Arslan, tiyatrocuların zaten onlarca sorunları varken Pandemi ile birlikte son bir yıldır da açlık ve yoklukla da baş başa bırakıldıklarını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak İl Başkan Yardımcısı Ali Arslan, tiyatrosuz bir 27 Mart Dünya Tiyatrolar gününün yaşandığını belirterek, “AKP iktidarı döneminde başta sansür olmak üzere pek çok sorunla karşı karşıya olan tiyatro dünyamız Pandemi nedeniyle son bir yıldır da, yok olma tehdidi altında yaşıyor” dedi.
*
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Kültür- Sanattan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Arslan, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü ile ilgili yaptığı basın açıklamasında tiyatrocuların pandemi nedeniyle 1 yıldan fazladır sahne alamadıklarını hatırlatarak, “19 Yıllık AKP iktidarında zaten baskı, sansür ve bir çok sorunla başa çıkmaya çalışan tiyatrocular Kültür ve Turizm Bakanlığının da desteği olmadığı için tamamen tükendi. Pandemi bitse bile artık izleyecek tiyatro bulamayacağız” açıklamasında bulundu.

PANDEMİDE BORCU YOKTUR YAZISI İSTENDİ
Bakanlığın her yıl verdiği özel tiyatro desteğini pandemi nedeniyle veriyormuş gibi bir algı yaratıldığını söyleyen CHP’li Arslan, “Destek için tiyatroların vergi ve SGK borcu olmaması şartı olduğu için pandemide tamamen kapanan iş yapamayan tiyatroların borçsuz olması mümkün değildi. Bir çok tiyatro bu desteğe bile başvuramadı” ifadelerine yer verdi.

BOYA FİRMASINA DESTEK VAR TİYATROCUYA YOK
“Yıllarını tiyatroya veren duayen tiyatroculara destek vermeyen Kültür ve Turizm Bakanlığı. Tiyatro camiasının bilmediği kişilerce kurulduğu anlaşılan akaryakıt, inşaat, makine, gıda, boya, spor malzemeleri firmalarına, kuyumculara destek sağlandı” diyen Arslan, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tiyatroları ve tiyatrocuları yok saydığının altını çizdi.

500 MİLYONLUK FON DA KULLANILMADI
Arslan, Kültür ve Turizm Bakanlığına CHP olarak bir kaynak önerdiklerini de hatırlatarak, “Özel kopyalama harcı yüzde 100 sanatçıların hakkı olan bir fon. Bakanlık yıllardır bu paraya birçok farklı alanda kullanıyordu. 2017 yılında bu fonun büyüklüğü 320 milyon lira. Şuan bu fonda çok daha fazla miktar bulunuyor ama açıklanmıyor. 500 milyon lira olduğunu tahmin ediyoruz. Bu fonu sahibi olan sanatçılar için kullanın çağrımızı bakanlık kabul etmedi” dedi.
Arslan, tiyatrosuz bir 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü geçirmenin burukluğunu ifade ederek, “Tiyatrocuların zaten onlarca sorunları vardı. Pandemi ile birlikte son bir yıldır da açlık ve yoklukla da baş başa bırakıldılar” diye konuştu.

Öte yandan CHP’li Arslan, “Kültür sanat emekçilerinin taleplerini saray kabinesi duymuyor ancak biz sorunu da biliyoruz, çözümü de biliyoruz. CHP iktidarında tiyatrolar başta olmak üzere sanatın 7 dalı da hem desteklenecek hem de hak ettiği önem verilecek. Biz CHP olarak, ikinci yüzyılına girecek olan Cumhuriyetimizin temelinin kültür olduğunu özümsemiş kadrolarımızla birlikte yılların yorduğu, ötekileştirdiği, ezdiği ve örselediği bütün sanatçılarımıza sahip çıkağız. Tiyatrolar için emekçiler için halkımız için güzel günler yakın” açıklamasında bulundu. (Haber-Ercan Demir)

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2021, 15:56
YORUM EKLE

banner302

banner261

banner301

banner303

banner300

banner297

banner94

banner31

banner44

banner299

banner266

banner114