Marketin vicdanı !..

COVİD-19 sürecinde küçük esnaf ve sanatkarlarımız olumsuz etkilendi, işyerlerini kapatmak, ya da kısıtlı ticaret yapmak zorunda kalan esnafımız zor günler yaşıyor.

Neyse ki, devletimiz esnafını unutmadı, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanması beklenen esnaf destek paketi belli ölçüde rahatlama sağlayacak.

Elbette bu süreçte, pandemiyi “fırsata” çevirip, kazancına kazanç katanlar da oldu.

Pandemi süreci ve sokağa çıkma kısıtlamaları nedeniyle ortaya çıkan talep artışı en çok gıda sektöründe faaliyet gösteren büyük marketlere yaradı.

Satışlar patladı, marketler doldu-taştı…

Küçük esnaf ayakta kalma mücadelesi verirken, büyük marketlerde adeta izdiham yaşandı.

***

Şehrimizdeki bazı büyük yerli market işletmecileri bu durumu “fırsata” çevirip, satışa sundukları ürün fiyatlarını ikiye katlamakta gecikmedi.

İşin tuhafı şehir içinde bu kadar çok yaygınlaşmaları, mahallelerde apartman altlarına kadar girmeleri esnaf temsilcilerince eleştirilen zincir marketlerin fiyatları normal seyrederken, halkımız tarafından “yerli” oldukları için tercih edilen büyük marketlerden bazıları insaf ve vicdan ile bağdaşmayacak ölçüde zamlı fiyatlar uyguladı.

***

Bunun somut bir örneği, gazetemizin haber sutunlarında yer alıyor.

Zincir marketlerde 7 TL’den satılan salkım domates, bazı yerli marketlerde tam 14 TL’ye satılıyor.

Yüzde yüz aynı ürün…

Yüzde yüz katlanmış fiyat…

Ülkemizde serbest piyasa ekonomisi uygulanıyor. Dolayısı ile böyle astronomik fiyat artışlarına karşı yapılacak fazla birşey yok ama, salgın hastalık nedeniyle halkımızın ağır ekonomik koşullar içinde bulunduğu bir dönemde bunca tamahkarlığın ve bunca açgözlülüğün “vicdani” bir karşılığı vardır mutlaka…

Toplumsal sorumluluk duygusu olmayan, gözünü para hırsı bürümüş insanların pandemi döneminde para kasaları ne denli dolarsa dolsun, vicdanlardaki boşluk dolmaz herhalde…

***

Bu süreçte ölçülü satış yapan, insaf ve vicdanı terk etmeyen market işletmecileri ile hastalık riski altında özveriyle çalışan market çalışanlarını dışında tutuyoruz.

Onlar özellikle böyle bir dönemde toplumsal bir hizmeti yerine getiriyor.

Emeklerine sağlık, yüreklerine sağlık…

YORUM EKLE

banner302

banner261

banner301

banner300

banner266

banner297

banner94

banner31

banner44

banner303

banner299

banner114