Öncelikle bu şehr-i Zonguldak’a hoş geldiniz Sayın Valim…

Bu şehr-i Zonguldak ki, Cumhuriyetimizin ilk ili, Emeğin Başkenti, Karadeniz’in incisi, memleketimizin cennet köşelerinden biridir aslında…

Köyleri var, kentleri var…

Kentlerinde, köylerinde, madenlerinde, bağlarında, bahçelerinde çalışkan, ekmeğini taştan çıkaran insanları var.

Bunlardan biri de Çayköy’lü Mehmet Topal…

Mehmet Topal, şu sıralar ülkemizde en çok ihtiyaç duyulan alanlardan birinde, hayvancılık ve bahçe tarımı ile  uğraşıyor, mandırasında hayvan, 1 dönümlük bahçesinde tarımsal ürünler yetiştiriyor.

Diyeceğimiz o ki, memlekette ne kadar çok Mehmet Topal olsa, o kadar  iyi…

**

Bilindiği gibi, 9 Temmuz’da ilimizde ve çevre illerimizde çok ağır sel  felaketi yaşandı, can ve mal kaybına neden oldu, bu arada köylerimizi de vuran sel felaketi büyük ölçüde zarar-ziyana sebep oldu.

Devletimiz yardıma koştu, hasar tespit çalışmaları yapıldı, bu arada Çayköy’de hayvan yetiştiriciliği ve bahçe tarımı yapan Mehmet Topal’ın ahırında mahsur kalan 12 büyükbaş hayvan ile bunların yiyeceklerinden oluşan yüzlerce saman ve yonca balyası da sele kapılıp gitti.

Çayköy’e hasar tespit çalışmalarına katılan hasar tespit komisyonu, Mehmet Topal’ın ahırda mahsur kalan 12 büyükbaş hayvanın telef olduğu tespit etti, tutanak tutuldu, kendisine afet yardımı için talepte bulunması gerektiği söylendi.

Bu arada, Mehmet Topal’ın bir dönümlük bahçesinde selle birlikte yok olup giden mahsulüne ilişkin hasar tespiti nedense yapılmadı.

Mehmet Topal, afet yardımı için talepte bulundu, bir süre sonra telefon mesajı ile hiçbir gerekçe gösterilmeden “ yardım talebiniz reddedildi” şeklinde bir yanıt gönderildi.

Çayköy’de evleri ve işyerleri zarar gören vatandaşlarımıza devletimiz tarafından 40-45 bin lira civarında afet yardımı yapılırken, hasar tespit komisyonuna göre 345 bin, kendisine göre 1 milyon liranın üzerinde zarar gören Mehmet Topal’ın “gerekçesiz olarak” talebinin reddedilmesinin nedeni anlaşılamadı.

Konu, basına yansıdı, kimseden ses çıkmadı…

“ Mehmet Topal’ın talebi şu gerekçe ile reddedildi” diyen olmadı.

Eğer “haklı” bir gerekçe varsa amenna…

Ne var ki, selden canı yanmış bir vatandaşımıza bir açıklamayı çok görmek, ya da duyarsız davranmak  ne devlet, ne de milli geleneğimize uygun bir davranış değil…

*

Durum, özetle, budur Sayın Valim…

Çayköy’den yıllarca basın mesleğine emek vermiş bir gazeteci arkadaşım aradı, köylüsü ve komşusu olan Mehmet Topal isimli vatandaşımızın derdini-tasasını anlattı.

Ben de, kimseden ses çıkmadığı için, durumu ilimizin en üst düzeydeki mülki amirine anlatmaya çalıştım.

Elçiye zeval olmaz, demişler.

Bilginize arz ederim.

Erhan ÇAKMAK

Onlarca hayvanı sel felaketinde telef oldu: Yardım talebi geri çevrildi! Onlarca hayvanı sel felaketinde telef oldu: Yardım talebi geri çevrildi!