Bayramlar, milli kültürümüzdür

Kurban Bayramı yaklaşıyor.

Uzunca bir tatil de önümüzde…

Önce tatile araçlarıyla çıkacak olanlara uzmanların yaptığı bazı uyarıları buradan verelim sonra diğer konulara geçeriz:

1.Uzunyola gidecek ve dönecek özel veya ticari araç sürücüleri olarak öncelikle rahat elbise ve rahat ayakkabı giyiniz.  Genç ve tecrübesiz sürücülere uzun yolda direksiyon teslim etmeyiniz. Mümkün ise çift sürücü ile yola çıkınız. Yanınıza yeterli maske ve hijyen için kolonya alınız.

2-Yola çıkmadan önce iyi dinlenmiş olunuz, uykulu veya uyku saatinde direksiyona geçmeyiniz. Kendinize uyku borcunuz var ise bunu asla direksiyonda ödemeyiniz. ve sabah kahvaltınızı normal olarak yapınız.

3-Her defasında emniyet kemeri takılı olsun, çocuklar ve yolcularında emniyet kemeri takmasını lütfen sağlayınız.   Mutlaka güvenli hız aralığında araç kullanınız. Hız limitlerini sakın aşmayınız. 

4-Mutlaka her 2 saatte bir en az 15 dakika dinleniniz.  Pandemi dolayısıyla mola yerlerinde yemek yerlerinde kapalı ve kalabalık yerlerden uzak durunuz. Tekrar aracınıza bindiğinizde ellerinizi kolonya ile siliniz.

5-Aracınıza fazlaca yükleme yapmayınız. Klimayı çok sert çalıştırmayınız. Mümkün ise 3 kişi ile bu mümkün değil ise en fazla 4 kişi olarak hususi aracınızla yolculuk yapınız.  Sürücü olarak yola odaklanınız. Cep tlf. Kapatınız veya yanınızda bulunan bir arkadaşınıza teslim ediniz.

6-Alkol ve diğer deprasyon ilaçları alarak sakın araç kullanmayınız. Mutlaka yola çıkmadan evvel hayati ilaçlarınızı yanınıza almayı unutmayınız.

7-Sıcak hava dolayısı ile insanlar daha sabırsız  ve biran önce gidecekleri yere ulaşmak istediklerinden Agresif sürücüler ile it dalaşı yapmayınız. Bunlara yol veriniz. Göz temasından da kaçınınız. Sakin olun ve sabırlı olunuz.

8-Gideceğiniz varış noktasına kadar mutlaka trafik ve hız kurallarına uyunuz. Size erken geldiniz diye kimse ödül vermez.

9-Bu pandemi sürecinde en son haberlere göre 249 motokurye trafik kazalarında ölmüştür. GETİR-GÖTÜR VE PAKET SERVİSİ YAPAN firmalar lütfen bu gençleri ölüme itmeyiniz. Hız ve zaman limitini kaldırınız. Güvenlik donanımlarına önem veriniz.

10-Yolculuk süresince kimse ile tokalaşmayınız ve sarılmayınız. Bu bir saygısızlık değil hepimizin sağlığı ve can güvenliğimiz içindir. Yine pandemi şartlarına uygun olarak mesafeli oturunuz.

Evet; trafik uzmanları bunları öğütlüyor…

Milli ve dini bayramların çocuğun kültürel gelişimine önemli katkıları olduğunu belirten uzmanlar, özellikle paylaşmanın öğretilmesi konusunda bayramların önemli bir fırsat olduğunu vurguluyor. Uzmanlar, “Çocukların paylaşmayı öğrenmesi demek bencillikten de uzaklaşması demektir. Sevgiyi, mutluluğu, huzuru, yediğimiz yiyeceği, sahip olduğumuz parayı, paylaştığımız bayram günleri çocuklarımıza bunu göstermek için çok önemli bir fırsattır. Çocuklar bayramlarda ve özel günlerde mutlu olma alışkanlığı edinir. Mutlu çocuklar, mutlu bir geleceğin de habercisidir. ” diyor.

Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Çocuk Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Neriman Kilit, bayramların, bayram kültürünün çocuk gelişimi üzerindeki etkilerini değerlendirdi.

Bir milletin gelişip ilerleyebilmesi için dünyaya bütüncül bakabilmesi gerektiğini kaydeden Dr. Neriman Kilit, “Bu bütüncül bakış devlet, siyaset, toplum, kültür, din, bilim ve sanatın uyumunu gerektirir. Bu bakımdan kültür-bilim-devlet üçlüsünün uyumunu ilk hedef olarak görüp sağlayabilenler dünyayı daha iyi algılar, evrensel değerleri yaratır ve böylelikle tarih sahnesinde daha güçlü olurlar. Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk gençliğine hitaben söylediği ‘Türk evladı ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde güç ve kuvvet bulacaktır.’ sözü de dünyaya bütüncül bakabilmenin önemini en güzel şekilde vurgulamaktadır.” diye konuştu.   

Kültür insanları maddi manevi korur

Dünyada iz bırakmış, sanata, bilime evrensel katkı yapan uygarlıklar seviyesine çıkabilmenin ilk şartının dünyayı algılamada millî kültürel değerleri ilk planda tutmak olduğunu belirten Kilit, “Kültür, ülkelerin geçmişten miras aldıkları ve hayatlarının her alanını düzenleyen maddi-manevi değerler bütünüdür. Kültür, aidiyet duygusuyla kendisine bağlı insanları maddi manevi korur ve nesilden nesile aktarımında insana muhtaçtır. Bu bağlamda kültür ve insan arasında karşılıklı faydaya dayanan bir ilişki vardır. Bu yüzden gelişim ve ilerleme yolundaki her millet, binlerce yıllık ortak yaşam ve deneyimlerle yoğurduğu ve kristalize ederek oluşturduğu kültürel mirasını, evrensel değerleri de içselleştirerek ve onlara da yaşam alanı yaratarak, gelecek kuşaklara aktarmanın öneminin farkındadır.” dedi.

Bayramların temelinde paylaşma ve yardımlaşma yatar

Kültürün tarihi süreç içerisinde oluştuğunu, insanlık yaşadıkça gelişip değiştiğini kaydeden Dr. Neriman Kilit, şunları söyledi:

“Günümüz çocukları da yaşadıkları çevreyi toplumsal birikimleri birlikte yaşamı oluşturan değerleri anlamaya çalışırken doğrudan yaşayan kültürden yararlanırlar. Milli ve dini bayramlarımız da yaşayan kültürümüzün en güzel ve yaşatılması gereken unsurlarından biridir. Çünkü ilk olarak unutulmamalıdır ki bütün bayramlarımızın temelinde paylaşma ve yardımlaşma yatar. Ayrıca bütün akrabaları bir araya getirmesi günümüzün hızlı ve yoğun yaşamında, bütün kuşakların yüz yüze görüşmesi ve özlem gidermesi içinde bulunmaz bir fırsattır. Bu buluşmaların yine aile üyelerinden küslerin barışması gibi çok özel bir yanı da vardır. Çocuklarımıza hoşgörüyü ve affediciliği öğretirken tartışmasız verebileceğimiz en güzel örnekler bu bayram günlerinde yaşanır.”

Bayramların çocuk gelişiminde önemli bir yeri olduğunu kaydeden Dr. Neriman Kilit, “Bayram sabahları erken kalkmak ve en temiz ve değerli kıyafetleri giymek, kişinin öz bakım ve temizliğiyle ilgilidir. Yakınlarımızla ve büyüklerimizle bir araya gelirken kıyafetimize önem vermek kendimize ve onlara duyduğumuz saygının en güzel göstergelerinden biridir. Yine bayram sabahları bayram namazına gitmek ve kaybettiğimiz büyüklerin mezarlarını ziyaret etmek, insanların ölümünden sonra da bizim için ne kadar değerli olduğunu ve onlara olan saygımızın ebedi olduğunu çocuklarımıza göstermek için bulunmaz bir fırsattır. Bayramlarımızda çocuklarımıza verdiğimiz şeker ve harçlıkta hem bayramları çocuklarımıza sevdirmek hem paylaşmanın, birini hediyeyle mutlu etmenin önemini öğretmek açısından çok önemlidir.” diye konuştu. 

Çocuklara paylaşmayı öğretmek görevimizdir

“Çocuklarla birlikte bayram günleri büyüklerin ziyaret edilmesi, çocuklara aile büyüklerinin saygı duyulması gereken insanlar olduğunu öğretir.” diyen Dr. Neriman Kilit, özellikle paylaşmayı öğretmek konusunda bayramların önemli bir fırsat olduğunu kaydederek şunları söyledi:

“Otorite figürlerinin öğretilmesi çocuk gelişiminde çok önemlidir. Sevgiyi, mutluluğu, huzuru ve parayı paylaşmasını öğretmek bizim görevimizdir.  Çocukların paylaşmayı öğrenmesi demek bencillikten de uzaklaşması demektir. Sevgiyi, mutluluğu, huzuru, yediğimiz yiyeceği, sahip olduğumuz parayı paylaştığımız bayram günleri çocuklarımıza bunu göstermek için çok önemli bir fırsattır. Yine bu ziyaretlerde, aileler bir araya gelir, kalabalıklar içerisinde çocuk iletişim kurmayı öğrenir. Kendini ifade etme şansı bulur. Akranlarıyla bir araya gelir, oyunlar oynar. Sosyal alışkanlıkları gelişir. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle vaktinin önemli bir kısmını ekranlı cihazların karşısında geçirmek durumunda kalan çocuk, hem kendini ifade ederek özgüveni geliştirmek, hem iletişim yeteneği kazanarak hem de sosyal bir çocuk olmak için önemli bir fırsat bulur. Özetle çocuklar bayramlarda ve özel günlerde mutlu olma alışkanlığı edinir. Mutlu çocuklar, mutlu bir geleceğin de habercisidir.  

Bayramlar ömür boyu hatırlanır

Unutulmamalıdır ki çocuklar doğumlarından hatta anne karnından itibaren sürekli gelişen ve öğrenen varlıklardır. Her yaş döneminde bu manevi değerlerin tekrar gösterilmesi ve hatırlatılmasının gerekliliği tartışılmamakla birlikte çocukların kişisel gelişiminde 0-5 yaş dönemi özellikle önemlidir. Çocuklar bu dönemlerde ne görürse hayatının diğer dönemlerinde de onu devam ettirirler. Bu nedenle bayramlar veya özel günlerde yaşananlar, bilinçaltına kazınır ve ömür boyu hatırlanır. Sağlıklı gelecek nesiller için, özünden kopmamış çocuklar yetiştirmenin ne kadar önemli olduğu günümüzde tartışılmaz bir gerçeklik ve gereklilik haline gelmiştir.”

 

 

YORUM EKLE

banner302

banner261

banner301

banner303

banner300

banner297

banner94

banner31

banner299

banner266

banner114